Posted on

Olejovaný nábytok.

Viete aký je rozdiel medzi olejovaným a lakovaným nábytkom? Pozrime sa na nábytok z hľadiska účelu použitia. Ak  má nábytok slúžiť len ako dekorácia a nie je podstatná tvrdosť povrchu, tak v prípade lesklého povrchu je lepší lesklý lak a ak má byť povrch matný tak je lepší olej. Vysoký lesk povrchu sa dá dosiahnuť len lesklým lakom. Olej je vhodný najmä na matné povrchy, alebo tam, kde má vyniknúť kresba dreva. Olejovaná plocha je na dotyk iná ako lakovaná. Ak pohladíte lakovaný povrch, cítite hladký lak a naopak pohladenie olejovaného povrchu je podobné, ako keď hladíte staršie prírodné jemne brúsené drevo.

Pokiaľ bude nábytok využívaný ako pracovná plocha, kde sa sem tam niečo vyleje, alebo sa povrch zašpiní od potravín ako napríklad stolová doska, je lepší olej, ale musí to byť olej presne určený na pracovné plochy a stolové dosky napr. Top olej Osmo. Na police knižnice a na dvierka postačí klasický olej buď bezfarebný alebo dekoračný. Olejovaný povrch sa dá kedykoľvek opraviť , prebrúsiť  a  znova naolejovať. Ak má byť nábytok vystavený vlhkému prostrediu ako napríklad kúpelňové skrinky, tak je dobrý aj lakovaný povrch s uzavretým povrchom (typ laku pre uzavretý pór), ale aj olejovaný povrch s niekoľkými vrstvami oleja.

Pre extrémne namáhaný nábytok ako napríklad školské lavice, kancelársky drevený, alebo dyhovaný nábytok je lepší lak určený pre extrémnu záťaž. Ak nechcete aby bolo vidieť menšie povrchové škrabance,  na to je najlepší matný lak pre vysokú záťaž napr. PUR-Antiscratch HQ. Najznámejšie značky olejov  sú Osmo, Remmers a Woca. Medzi najznámejšie značky lakov pre nábytok patria laky Adler a Icla.